Selvedin Šatorović za Bosnainfo: “Nije fer da poslodavci ostvaruju milijarde KM dobiti, dok desetine hiljada radnika ne mogu osigurati osnovne životne potrebe”

Predsjednik Saveza samostalnog sindikata BiH, Selvedin Šatorović, u razgovoru za Bosnainfo komentirao je nedavno povećanje minimalne plate, ističući da je ova odluka Vlade Federacije BiH pozitivan korak koji neće ugroziti nijedno radno mjesto.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Ističe kako ne postoji radnik u BiH koji nije pozdravio odluku Vlade FBiH kojom je najniža plaća za ovu godinu povećana na 1.000 KM

Kako ocjenjujete odluku Vlade Federacije BiH o povećanju minimalne plaće na 1.000 KM? Koji su ključni faktori doprinijeli njenom usvajanju?

– Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine već godinama insistira na usvajanju Zakona o minimalnoj plati, kojom bi ona bila definirana u iznosu od 1.000 KM. Iako ovaj iznos nije dovoljan za dostojanstven život, s obzirom na to da potrošačka korpa za četveročlanu porodicu premašuje 3.000 KM, usvajanje Odluke o minimalnoj plati za 2025. godinu u ovom iznosu predstavlja korak naprijed za hiljade radnika koji rade za minimalnu platu. Sindikat je dugo nastojao uvjeriti poslodavce da moraju promijeniti svoj odnos prema radnicima, odvojiti dio profita koji ostvaruju zahvaljujući tim radnicima i povećati plate kako bi im pokazali poštovanje i omogućili im da ostanu u BiH, umjesto da napuste zemlju. Nije fer da se ostvaruju milijarde KM čiste dobiti, dok desetine hiljada radnika ne mogu sebi i svojim porodicama obezbijediti ni osnovne životne potrebe, uprkos tome što odgovorno obavljaju svoj posao.

Kako komentirate reakcije poslodavaca na odluku, koji su izrazili zabrinutost zbog mogućih ekonomskih posljedica, poput gubitka radnih mjesta?

– Reakcije dijela poslodavaca nisu neočekivane, no oni su svakako uključili sva raspoloživa sredstva, uključujući enormne sume novca, kako bi angažirali razne eksperte i stvorili atmosferu straha u javnosti. Njihova glavna prijetnja uvijek je bila da će morati otpuštati radnike, iako već mjesecima slušamo kako im nedostaje radna snaga, a gotovo niko ne želi raditi za minimalnu platu. Ključni problem leži u poslodavcima koji su navikli prijavljivati radnike na minimalac, dok ostatak novca isplaćuju u kovertama. Na taj način su godinama potkradali državu, radnike, penzionere i sve socijalne kategorije stanovništva. Da su pristali na povećanje minimalne plate tokom prethodnih godina, u skladu s porastom troškova života, ne bi bila potrebna ova odluka Vlade FBiH. Do sada su prijetnjama i zastrašivanjem uspijevali utjecati na predstavnike vlasti, zbog čega su mnoge mjere i odluke bile donesene u korist poslodavaca, a ne radnika. Kad su već toliko bili spremni da izađu u susret radnicima i nemaju ništa protiv povećanja minimalne plate, zašto manje od polovice poslodavaca nije ispoštovalo Uredbu Vlade FBiH i isplatilo jednokratnu pomoć radnicima? Iako je iznos jednokratne pomoći bio oslobođen plaćanja bilo kakvih nameta, većina radnika nije primila preporučeni iznos ili bilo kakvu pomoć, a neki poslodavci su tražili od radnika da im taj iznos vrate.

Šta Sindikat planira u narednom periodu kako bi se poboljšao ekonomski i socijalni status radnika u Federaciji BiH?

– Nastojat ćemo potpuno obnoviti socijalni dijalog u Federaciji BiH, koji je zamro prethodnih godina, i nastaviti s procesom reformi koji će dovesti do usvajanja seta fiskalnih zakona, zaustaviti odlazak radno sposobnih građana iz naše zemlje i rezultirati daljnjim povećanjem plata. Naš interes je da radnici ostanu u svojoj zemlji, rade i zarađuju dovoljno za jedan normalan, dostojanstven život.

Koji su sljedeći koraci koje SSSBiH planira poduzeti, posebno u kontekstu očekivanog usvajanja fiskalnih zakona i zakona o minimalnoj plati?

– Davno smo dali podršku usvajanju seta fiskalnih zakona. Tražili smo da uz njih ide i Zakon o minimalnoj plati, kako bi se osiguralo da novac koji poslodavci sačuvaju plaćanjem manjih stopa doprinosa ide radnicima, a ne da isključivo ostane poslodavcima. Takođe ćemo tražiti povećanje stopa poreza na dobit, kao i uvođenje diferenciranih stopa, jer je nelogično i neprihvatljivo da istu stopu poreza na dohodak/dobit plaća radnik s platom od 1.000 KM, a poslodavac koji ostvaruje profit od desetina, stotina hiljada ili miliona KM. Također, otvorit ćemo pitanje oporezivanja dividendi, jer trenutno nemamo taj zakon, a dobit svakim danom raste.

Kako biste komentirali stav poslodavaca o povećanju minimalne plate u kontekstu ekonomskih izazova s kojima se suočavaju?

Činjenica je da se određeni broj poslodavaca suočava s izazovima koji će odluka Vlade FBiH staviti pred njih, ali smo i mi i oni dobili jasan stav Vlade da će tim poslodavcima biti pružena potrebna pomoć. – zaključuje predsjednik SSS BiH Selvedin Šatorović.

Preuzeto sa Bosnainfo.ba

PODIJELI